Czy każdy trening pozwala na zabezpieczenie się przed schorzeniami pleców?
Osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem powinny wdrażać się w aktywność ruchową stopniowo. Na początek wystarczą ćwiczenia o niskim stopniu intensywności. Z czasem można powoli wydłużać treningi i ćwiczyć z większym natężeniem – mówi Katarzyna Kłucińska – fizjoterapeuta. Dziś na blogu Halasany, kolejny odcinek wywiadu. Według Katarzyny Kłucińskiej, przy problemach zdrowotnych (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba serca) lub nałogu tytoniowym wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed zwiększeniem aktywności fizycznej.
Halasana: Czy każdy wysiłek jest zdrowy dla naszego kręgosłupa?
Katarzyna Kłucińska: Jeżeli ćwiczenia wykonujemy pospiesznie, nie dbając o zasady bezpiecznego treningu możemy narazić się na kontuzje i problemy z kręgosłupem.
Plan ćwiczeń możemy ułożyć samodzielnie, ale profesjonalista zrobi to lepiej. Najlepsza będzie indywidualna konsultacja z trenerem (instruktorem ćwiczeń), który oceni naszą kondycję i możliwości organizmu, a program treningowy dostosuje do naszych potrzeb, stanu zdrowia i celów. W razie wątpliwości można też zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, który opracuje indywidualny program ćwiczeń dostosowany do danego schorzenia czy dysfunkcji pacjenta. Specjalista pokaże nam, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia bez niepotrzebnego obciążania kręgosłupa, jakich błędów unikać i na jakie sygnały alarmowe zwracać szczególną uwagę.
Bezpieczna aktywność fizyczna wymaga również stosowania się do podstawowych zasad treningu (odpowiednio długa rozgrzewka, niekrępujące ruchów ubrania, wygodne buty, odpowiednia podaż wody, starannie wykonywane ćwiczenia rozciągające, zwolnienie tempa ćwiczeń na koniec treningu, odpoczynek po ćwiczeniach).
Bezpieczne formy aktywności ruchowej to:
- pływanie, które wzmacnia mięśnie całego ciała, odciążając bolesne stawy. Dla osób nie potrafiących pływać polecałabym „aqua aerobik” , czyli gimnastykę w wodzie, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty,
- spacery,
- jazda na rowerze stacjonarnym (nie grożą nam upadki i kontuzje) lub w plenerze, po w miarę równym terenie (tzn. unikamy wyboistych tras),
- system ćwiczeń Pilates – wzmacnia mięśnie głębokie tułowia (czyli gorset mięśniowy), można tu wykorzystać piłki i taśmy do ćwiczeń jako urozmaicenie i wzmocnienie efektu ćwiczeń,
- i oczywiście joga
Katarzyna Kłucińska – fizjoterapeuta z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy zawodowej. Zajmuje się głównie pacjentami z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi. Jest certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną.