Dlaczego rozciąganie mięśni jest takie ważne
– Znowu strasznie bolą mnie plecy. Ile razy słyszymy od znajomych podobne zdanie? Być może sami czasem wypowiadamy podobne słowa do siebie? Niestety zdarza się, że ból w dole pleców dopada nas znienacka i na kilka dni wyłącza z jakiejkolwiek aktywności.
Jedną z przyczyn, dosyć prozaiczną może być zbyt napięty mięsień biodrowo – lędźwiowy, jeden z kluczowych zginaczy w stawie biodrowym. Jest to mięsień istotny dla biegaczy ale także osób, które spędzają długie godziny przy biurku. Jak zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości? Konieczne jest systematyczne rozciąganie.
Wstań zza biurka
Stan w jakim znajduje się nasz układ ruchu, jest wynikiem trybu życia. Jeśli spędzamy długie godziny za biurkiem, za kierownicą, a potem przed telewizorem, niestety zwiększamy ryzyko dotyczące funkcjonowania organizmu. Nasze mięśnie stają się przykurczone i mogą powodować liczne dolegliwości.
Z badań wynika, że dziś nawet 8 na 10 Polaków zmaga się z bólem pleców. Bardzo często to nic innego jak właśnie efekt naszego trybu życia. Szacuje się także, że mniej więcej jedna na pięć dorosłych osób cierpi na przewlekły ból, który trwa dłużej niż 3 miesiące.
Tymczasem odpowiednio dobrane i prawidłowo wykonywane ćwiczenia to masaż dla kręgosłupa i mięśni. Osobom, które spędzają przy biurku 8–10 godzin dziennie i ich głównym środkiem transportu jest samochód zaleca się ćwiczenia jogi. Na kręgosłup szczególnie korzystnie wpływają asany. Dzięki czynnej pracy mięśni następuje jego wydłużanie i zwiększenie ruchomości we wszystkich płaszczyznach. Redukowane jest nadmierne napięcie stawów międzykręgowych i głębokich mięśni grzbietu.
Biegasz? Pamiętaj o stretchingu
Dla wielu amatorów biegania rozciąganie często jest dodatkiem, który schodzi na drugi plan, co w efekcie prowadzi do przykurczy mięśni, a także kontuzji. Dlatego joga może być doskonałą formą rozciągania przed bieganiem jak również po nim. W ten sposób można wzmocnić i rozciągnąć zastane mięśnie. Joga w czasie której utrzymuje się pozycje dłużej, jest idealnym dodatkiem do dnia treningowego, a odmiany bardziej dynamiczne mogą się świetnie wpasować w dzień bez biegu.
W czasie długiego biegania kręgosłup jest przeciążony, a dyski międzykręgowe ulegają kompresji. Bieganie to dosyć jednowymiarowa forma ruchu, a joga pozwala odciążyć kręgosłup, wydłużyć go i zregenerować krążki międzykręgowe, które uległy przeciążeniu.