Rusza druga edycja Akademii Zdrowego Seniora ONLINE

Jak dbać o pamięć, czy przygotować mózg do radzenia sobie ze stresem oraz budować dobre relacje z otoczeniem – tego wszystkiego będzie można się nauczyć w czasie drugiej już edycji Akademii Zdrowego Seniora, którą w kwietniu uruchamia Fundacja Aktywni Dłużej we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego imienia Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Będzie to cykl bezpłatnych wykładów i zajęć praktycznych w formule ONLINE, które zrealizują wolontariusze – studenci Terapii Zajęciowej AWF – Wydziału Rehabilitacji.

Projekt rusza 2 kwietnia i będzie realizowany w każdą sobotę aż do 25 czerwca – czyli łącznie będzie to 9 warsztatów po 60 minut każdy.

– Dwa lata pandemii, a teraz dodatkowo niepewna sytuacja związana z wojną toczącą się na Ukrainie – to wszystko powoduje, że konieczne jest szukanie różnorodnych narzędzi by radzić sobie ze stresem, wynikających z dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Dlatego bardzo się cieszę, że już po raz kolejny wspólnie z warszawską AWF uruchamiamy warsztaty dla Seniorów w formule online, których celem jest minimalizowanie napięć i budowa dobrostanu psychofizycznego – podkreśla Małgorzata Baranowska, Prezes Fundacji Aktywni Dłużej. – Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych Seniorów i liczymy, że w tym roku będzie podobnie – dodaje Małgorzata Baranowska.

W czasie zajęć prowadzonych przez wolontariuszy uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszą wiedzą z zakresu psychologii, radzenia sobie ze stresem i rozwijania funkcji poznawczych. Zdobędą szereg praktycznych umiejętności, które będą mogli stosować w codziennym życiu.

– Nasi Studenci wchodząc w życie zawodowe będą zajmowali się w sposób profesjonalny wspieraniem podopiecznych, a także budowaniem ich dobrostanu w każdym wieku. Chodzi o to by adresaci ich działań jak najdłużej cieszyli się sprawnością i dobrą jakością życia – podkreśla Anna Cabak, prof. Akademii Wychowania Fizycznego, sprawująca nadzór merytoryczno – dydaktyczny nad realizacją pracy wolontariuszy uczelni w tym projekcie. – Doświadczenia pierwszej edycji pokazują, że formuła online w tym przypadku jest doskonałym rozwiązaniem, bo pozwala uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce zamieszkania Seniorów – dodaje prof. Anna Cabak.

PROGRAM AKADEMII ZDROWEGO SENIORA:

BLOK I: Wzmacnianie dobrostanu psychicznego

• Jak zadbać o pamięć, trening umysłu – 2.04.2022, sobota godz. 11.30 – 12.30, warsztat poprowadzi Klaudia Maszkowicz
  • Jak przygotować mózg do radzenia sobie ze stresem 9.04.2022 sobota, godz. 11.30- 12.30, warsztat poprowadzi Aniela Michalska
  • Trening antystresowy (formy plastyczne, malowanie po numerach) 23.04.2022 godz. 11.30 – 12.30, warsztat poprowadzi Weronika Surdel

BLOK II Budowanie relacji

• Komunikacja interpersonalna, niewerbalna i jej znaczenie w relacjach – 30.04.2022 sobota, godz. 11.30 – 12.30, warsztat poprowadzi Aniela Michalska
  • Zrozumieć osoby z zespołem Aspergera – oryginalność i pasja platformą komunikacji 7.05.2022, sobota, godz. 11.30 – 12.30, warsztat poprowadzi Aniela Michalska
  • Bądź EKO – rozwijanie relacji z otoczeniem 14.05.2022, sobota godz. 11.30. – Warsztat poprowadzi Klaudia Maszkowicz

BLOK III: Rozwijanie zainteresowań

• Animaloterapia i jej wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie 4.06.2022, sobota, godz. 11.30 – 12.30 – warsztat poprowadzi Klaudia Maszkowicz
  • Rozmowy o sztuce filmowej, 11.06.2022, sobota godz. 11.30-12.30 – warsztat poprowadzi Weronika Surdel