Udział w szkołach rodzenia cieszy się coraz większą popularnością

Czy wiesz jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w czasie ciąży, jak dobrać właściwą dietę czy sposób aktywności fizycznej w tym szczególnym okresie? By się tego dowiedzieć zapraszamy do Szkoły rodzenia organizowanej przez Centrum Medyczne Sorno, gdzie wspólnie ze specjalistami z dziedziny położnictwa, ginekologii, psychologii, pediatrii, ratownictwa medycznego ale także jogi- dowiesz się jak przygotować się zarówno do porodu jak i do pierwszych tygodni po narodzinach Waszego dziecka.

Udział w szkole rodzenia jest obecnie rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jako forma przygotowania kobiety ciężarnej do porodu i wczesnego macierzyństwa. Udział w zajęciach szkoły rodzenia cieszy się stale rosnącą popularnością, co podkreślają liczne badania.

Takie zajęcia mają dostarczyć kobietom i ich partnerom wiedzy oraz umiejętności w zakresie związanym z ciążą, połogiem i opieką nad dzieckiem. Chodzi również o takie elementy jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna czy choćby pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – podkreśla Urszula Symonowicz – położna w Centrum Medycznym Sorno, która koordynuje projekt Szkoły rodzenia.

Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w Katedrze i Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w zajęciach szkoły rodzenia częściej uczestniczyły kobiety z wyższym wykształceniem, mieszkające w miastach, charakteryzujące się zdrowszym trybem życia – mającym odzwierciedlenie w braku nałogu palenia papierosów i mniejszym przyroście masy ciała przez okres ciąży. W badanej grupie stan noworodka w 1. minucie po porodzie drogami natury częściej oceniany był na 10 punktów w skali Apgar w porównaniu z grupą kontrolną, a różnica ta była istotna statystycznie.

Źródło: Szkoła rodzenia – profil pacjentek oraz wpływ zajęć na przebieg porodu i stan noworodka: Maciej Kwiatek, Tomasz Gęca, Joanna Biegaj-Fic, Anna Kwaśniewska Katedra i Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży, Uniwersytet Medyczny w Lublinie