Kręgosłup jest narażony na liczne przeciążenia w ciągu dnia
Dlaczego boli kręgosłup, kto jest najbardziej narażony na problemy z plecami, co robić by zmniejszyć dolegliwości i jak do tego wszystkiego ma się joga – o tym wszystkim na naszym blogu rozmawiamy z Katarzyną Kłucińską, fizjoterapeutą. Dziś odcinek pierwszy – kilka słów o przyczynach problemów z kręgosłupem.
Halasana: Dlaczego Bolą nas plecy?
Katarzyna Kłucińska: Kręgosłup jest konstrukcją składającą się z kręgów (czyli kości), ułożonych jedna na drugiej, które chronią, biegnący wewnątrz rdzeń kręgowy przed urazami. Otaczają go tkanki miękkie, czyli mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy, naczynia krwionośne. Między kręgami znajdują się krążki międzykręgowe – czyli dyski. Dyski zbudowane są z pierścienia włóknistego (na zewnątrz), wewnątrz natomiast znajduje się galaretowata substancja – zwana jądrem miażdżystym. Dyski pełnią funkcję amortyzacyjną kręgosłupa, w czasie naszej codziennej aktywności, gdy stoimy, chodzimy, skaczemy, czy biegamy. Cała ta konstrukcja narażona jest na liczne przeciążenia w ciągu dnia.
Ból kręgosłupa może nastąpić w wyniku mechanicznego uszkodzenia tych struktur tworzących i otaczających kręgosłup. Przyczyny tego bólu mogą być różne:
- przeciążenie mięśni, ścięgien, więzadeł przykręgosłupowych
- uszkodzenie krążka międzykręgowego – dysku (tzw. dyskopatia)
- wady postawy i budowy ciała, wady wrodzone kręgosłupa
- zmiany zwyrodnieniowe, prowadzące np. do przesunięcia struktur kręgosłupa w stosunku do siebie lub zwężenia kanału kręgowego
- złamania kręgów w przebiegu osteoporozy.
Ból kręgosłupa może być objawem innych chorób, takich jak :
- zakażenia
- nowotwory
- choroby reumatyczne
- choroby narządów wewnętrznych – rzutujące w rejon kręgosłupa.
Katarzyna Kłucińska – fizjoterapeuta z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy zawodowej. Zajmuje się głównie pacjentami z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi. Jest certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną.