Rusza Wiosenna Akademia Antystresowa pod kierunkiem profesora Lesława Kulmatckiego

Trening koncentracji, medytacja oraz mandala jako narzędzie pracy z intuicją – to tematy trzech warsztatów z profesorem Lesławem Kulmatyckim i Magdaleną Grocholską, jakie odbędą się przed wakacjami w Szkole Jogi Halasana. Wszystko w ramach Wiosennej Akademii Antystresowej. Zapraszamy osoby poszukujące narzędzi do obniżenia poziomu stresu w życiu codziennym i w pracy. Można zapisać się na wszystkie warsztaty lub tylko na wybrane spotkanie.

Zajęcia będą prowadzone przez ekspertów jogi psychicznej – profesora Lesława Kulmatyckiego – naukowca z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz Magdalenę Grocholską, długoletnią nauczycielkę jogi.

Terminy warsztatów:

17. lutego (sobota) : DHARANA – KONCENTRACJA WEDŁUG JOGI
7. kwietnia (sobota) DHYANA – MEDYTACJA WEDŁUG JOGI
9. czerwca (sobota) MANDALA JAKO NARZĘDZI PRACY Z INTUICJĄ

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Koszt:
350 zł za pojedynczy warsztat – kawa, herbata, przekąski i wegetariański posiłek w cenie warsztatu.
330 zł przy uczestnictwie w dwóch lub trzech warsztatach Wiosennej Akademii Antystresowej.

Zadatek 200 zł za pierwszy warsztat płatny najpóźniej do 10 lutego na nr rachunku:
Zadatek 200 zł za drugi warsztat płatny najpóźniej do 31 marca na nr rachunku:
Zadatek 200 zł za trzeci warsztat płatny najpóźniej do 2 czerwca na nr rachunku:
mBank: 21 1140 2004 0000 3302 6650 3361 lub na miejscu w Szkole.

UWAGA: Po przekroczeniu powyższych terminów zadatek nie będzie zwrócony.

Miejsce: Szkoła Jogi Halasana, Stare Babice koło Warszawy, ul Hubala – Dobrzańskiego 42/44 lok. 9

Kontakt: 504 77 08 09, kontakt@halasana.edu.pl

PROGRAM WARSZTATÓW WIOSENNEJ AKADEMII ANTYSTRESOWEJ:

DHARANA – KONCENTRACJA WEDŁUG JOGI
Propozycja warsztatów obejmuje 8 godzin lekcyjnych prowadzonych w godzinach 10.30 – 13.30 przerwa na posiłek 14.30-17.30. Ok. 70 proc programu dotyczy praktyki i demonstracji właściwego wykonywania poszczególnych ćwiczeń. 30 proc. to wykład, wyjaśnienia oraz rozmowy wokół doświadczeń związanych z prawidłowym wykonywaniem poszczególnych praktyk dharany.

PROGRAM:
1. Istota dharany (ćwiczeń koncentracji umysłu), podstawowe grupy praktyk oraz rozróżnienie podstawowych terminów
2. Psychologiczne podstawy skupienia, uważności i koncentracji (dotyczące procesów świadomościowych w kontekście jogi indyjskiej oraz psychologii zachodniej)
3. Cztery grupy dharana, przykładowe praktyki
• Praca z dźwiękiem (mantra)
• Praca z obrazem (yantra)
• Praca z gestem i ruchem (mudra)
• Praca z umysłem (manas)
4. Ćwiczenia trataka dla średnio zaawansowanych, opis faz praktyki, indywidualizacja praktyki oraz wskazówki dla pracy własnej
5. Praktyki ajapa japa – etap 1-3 dla średnio-zaawansowanych oraz wprowadzenie w pierwsze trzy etapy (kolejne trzy traktowane są jako praktyki dla dhyana)
6. Monitorowanie i automonitorowanie praktyk dharana
• Test zróżnicowanych dźwięków
• Test spokojnego siedzenia
7. Podsumowanie pracy, przekazanie materiałów oraz wskazówek dla pracy własnej.

DHYANA – MEDYTACJA WEDŁUG JOGI
Warsztat obejmuje 8 godzin lekcyjnych w godzinach 10.30- 13.30 przerwa na posiłek 14.30-17.30. Ok. 70 proc programu dotyczy praktyki i demonstracji właściwego wykonywania poszczególnych ćwiczeń. 30 proc. to wykład, wyjaśnienia oraz rozmowy wokół doświadczeń związanych z prawidłowym wykonywaniem poszczególnych praktyk dhyany.

1. Istota dhyany (ćwiczeń medytacji), istota, podstawowe grupy praktyk
2. Medytacja w świetle badań naukowych (podstawowe rodzaje medytacji)
3. Przykładowe praktyki medytacji w jodze klasycznej wg antar mouna
• Etap 1. (świadomość percepcji zewnętrznych bodźców).
• Etap 2. (świadomość spontanicznego procesu myślowego).
• Etap 3. (świadomość tworzenie i usuwania myśli).
• Etap 4. (świadomość unieszkodliwiania spontanicznych myśli)
• Etap 5. (świadomość kreowania stanu bez myśli)
• Etap 6. (świadomość psychicznych symboli).
4. Ćwiczenia dhyana mudra (medytacja dłoni)
5. Ćwiczenia ajapa japa – etap 4-6
6. Ćwiczenia wglądu.
• Shoonya drishti (świadomość siebie),
• Swaroopa darshana (obserwacja siebie)
7. Monitorowanie i automonitorowanie praktyk dhyana, podsumowanie pracy, przekazanie materiałów oraz wskazówek dla pracy własnej.

MANDALA JAKO NARZĘDZI PRACY Z INTUICJĄ
Podobnie jak pozostałe dwa warsztaty, spotkanie dotyczące mandali obejmuje 8 godzin lekcyjnych prowadzonych w godzinach 10.30- 13.30 przerwa na posiłek 14.30-17.30. Praca warsztatowa przede wszystkim koncentruje się na poznaniu etapów tworzenia własnej mandali oraz zapoznania się z podstawami jej interpretacji.

PROGRAM:
1. Zapoznanie się z teoretycznymi jak praktycznymi założeniami tworzenia mandali jako specyficznego rodzaju pracy z własną intuicją i poczuciem zintegrowania
2. Określenie warunków wykorzystania optymalnych możliwości zawartych w mandali. Dotyczy to zarówno praktycznego przygotowania do pracy, ukierunkowania procesów świadomościowych jak i poznanie kolejnych etapów pracy z mandalą (konieczność pozostawania w skupieniu na sobie przez dłuższy okres czasu, w zupełnej ciszy oraz respektowania ustalonych zasad pracy w grupie)
3. Poznanie wstępnych ćwiczeń opartych na wizualizacji a przygotowujące do pracy z mandalą.
4. Praktyczne „krok po kroku” prowadzenie do pracy z wewnętrzną przestrzenią mandali oraz przejście przez poprzedzające proces tworzenia mandali fazy pracy
– faza przygotowania do sesji;
– faza określenia przestrzeni osobistej;
– faza wyciszenia;
– faza introspekcji;
5. Proces tworzenia własnej mandali.
6. Opis mandali: (tytuł, identyfikacja elementów, etapy procesu, kolory, kształty, liczby, symbole, czas koncentracji, czas pracy, impulsy);
7. Wstępna, grupowa interpretacja poszczególnych mandali
8. Rozmowa podsumowująca wokół pracy z mandalą: pytania, własne refleksje, próby opisu stanu wglądu w treści intuicyjne podczas pracy.