Fundacja Aktywni Dłużej i MEDI-system: gimnastyka dla Seniorów w plenerze

W najbliższe wakacje Seniorzy oraz ich rodziny z Warszawy i okolic, będą mogli wziąć udział w bezpłatnej gimnastyce na świeżym powietrzu pod okiem wykwalifikowanego trenera. Projekt rusza pod koniec czerwca na kampinoskiej Polanie Lipków. Warsztaty będą realizowane przez Fundację Aktywni Dłużej. MEDI-system, największa sieć domów opieki w Polsce, została Partnerem tego wydarzenia. W czasie inauguracyjnych zajęć uczestnicy będą mogli skorzystać z darmowych porad w zakresie zdrowego trybu życia i odżywania udzielanych przez specjalistów z MEDI-system (m.in. fizjoterapeutę). Zapraszamy w sobotę 23. czerwca na godz. 10.00.

Polana Lipków położona w Kampinoskim Parku Narodowym to miejsce doskonale znane wszystkim mieszkańcom Izabelina, Starych Babic, ale również Warszawy. Poza terenem rekreacyjnym dla dzieci znajduje się tam otwarta przestrzeń, która posłuży za salę treningową. Zajęcia będą prowadzone na trawie oraz z wykorzystaniem dostępnej na Polanie infrastruktury – zadaszonej przestrzeni z ławkami. Projekt realizowany przez Fundację Aktywni Dłużej oraz sieć domów opieki MEDI-system rozpocznie się w sobotę 23 czerwca. Ostatnie zajęcia odbędą się 25 sierpnia.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu
Zajęcia będą prowadzone w oparciu o autorską metodę Fundacji Aktywni Dłużej. Punktem wyjścia jest tu system hathajogi, który kładzie duży nacisk na precyzję wykonania ćwiczenia. Został on wzbogacony o podejście jogi akademickiej, gdzie jest szersze pole do poszukiwań i przystosowania pozycji do ograniczeń i możliwości ćwiczącego – a to jest szczególnie istotne w pracy z Seniorami.

– Trening w oparciu o nasze podejście jest dla Seniorów i nie tylko, najmniej forsowną i wysiłkową formą ruchu. Szczególnie polecany jest osobom, u których pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem i wykonywaniem codziennych czynności. Statyczny ruch, jaki wykonuje się w trakcie zajęć, jest wręcz wskazany dla osób 60+. Nie wymaga od nich kondycji i dużej sprawności fizycznej, a jest w pełni bezpieczny – podkreśla Małgorzata Baranowska, prezes Fundacji Aktywni Dłużej, która na co dzień pracuje z Seniorami i poprowadzi także zajęcia w Lipkowie.

Warsztaty prowadzone przez Fundację sięgają również po ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej, Metody Ruchu Rozwijającego, Metody Feldenkraisa – adresowanej w dużej mierze do osób starszych, a także mindfulness i relaksacji. Regularny trening według połączenia tych metod w widoczny sposób wpływa na poprawę kondycji psychofizycznej uczestników.

MEDI-system wspiera poprawę kondycji Seniorów
– Trendy demograficzne potwierdzają, że Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem UE. Jednocześnie szereg badań dowodzi, że aktywność ruchowa jest najlepszym sposobem na to, by każdy Senior cieszył się dobrą kondycją psychofizyczną. Dlatego jako największa sieć domów opieki, obecna w Polsce od ponad 15 lat, z przyjemnością włączyliśmy się w realizację projektu Fundacji Aktywni Dłużej – zaznacza Monika Zięba, dyrektor Domu Opieki MEDI-system Ostoya w Starych Babicach.
W czasie inauguracyjnych zajęć na Polanie Lipków do dyspozycji uczestników będzie także personel MEDI-system, który udzieli porad dotyczących zdrowego trybu życia i odżywiania. Po treningu będzie można także otrzymać specjalne karty z zestawami ćwiczeń w warunkach domowych, występujących przy podstawowych schorzeniach, takich jak rwa kulszowa, czy zespół bólowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Jednocześnie pracownicy MEDI–system zmierzą ciśnienie i poziom cukru. Uczestnicy będą także mogli zasięgnąć informacji dotyczących opieki nad osobami starszymi.

Bezpieczeństwo i fachowa opieka
Instruktorzy Fundacji Aktywni Dłużej mają wieloletnie doświadczenie w pracy z różnymi osobami, także
z problemami z aparatem ruchu oraz z Seniorami. Swoją wiedzę zdobywali m.in. w Akademii Wychowania Fizycznego – na Wydziale Rehabilitacji i Wydziale Wychowania Fizycznego.

O MEDI-system
MEDI-system to największa w Polsce sieć domów opieki, obecna w naszym kraju od ponad 15 lat. Firma posiada doświadczenie w obszarach szczególnie ważnych dla Seniorów – opiece długoterminowej i rehabilitacji. Swoje usługi (zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i w formie komercyjnej) świadczy w 9 nowoczesnych placówkach – domach opieki i ośrodkach rehabilitacji na Mazowszu, w Chorzowie i we Wrocławiu. Siłą MEDI-system jest zespół profesjonalistów – lekarzy, rehabilitantów, psychologów, logope-dów, terapeutów zajęciowych i pielęgniarek, wspomaganych przez grupę opiekunek i personel pomocniczy. Od stycznia 2016 r. MEDI-system należy do międzynarodowej Grupy ORPEA, która posiada sieć ponad 700 placówek w 10 krajach Europy, a także w Chinach i Brazylii.